czwartek, 25 marca 2010

W sobotę o 20.30 nie wyłączaj światła!

Zbliża się finał akcji „Godzina dla Ziemi” – w sobotę o 20.30 ekolodzy namawiają do wyłączenia światła na 60 minut. Cel: jednorazowe oszczędzanie energii i akcja propagandowa. Jak jest naprawdę? Większe koszty, większe zużycie energii, problemy z sieciami energetycznymi. Więcej szkody niż pożytku

Ekolodzy twierdza, że jednorazowa akcja przyczyni się do globalnego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co w efekcie wszystkim wyjdzie na dobre. Ludzie w tym czasie wyłączają elektryczność u siebie w domach, a władze publiczne wyłączają oświetlenie ulic i budynków. Nie będzie iluminacji Wieży Eiffla, Luwru, a w Polsce m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Naukowcy i energetycy ostrzegają – akcja przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Po pierwsze, kłopot będą miały elektrownie. Produkują prąd przez cały czas, nie mają możliwości zatrzymania produkcji ani magazynowania prądu. Jeżeli w jednym miejscu pobór prądy jest mniejszy, sieć przesyła go w inne miejsce. Może to spowodować zachwianie systemu przesyłania prądu, przepięć, zmian częstotliwości i w efekcie awarii sieci.

Naukowcy alarmują – oszczędność prądu w akcji Godzina dla Ziemi to bzdura. Elektrownia i tak ten prąd wytworzy, ale z braku możliwości zmagazynowania – sama go zużyje.

Ponadto w domach coraz więcej mamy urządzeń energooszczędnych, np. żarówek. To dzięki nim oszczędzamy prąd, a nie dzięki propagandowym akcjom. Energooszczędne świetlówki działają w ten sposób, że najwięcej energii pobierają tuż po włączeniu. Dopiero po kilku minutach zaczynają działać optymalnie, czyli energooszczędnie. W przypadku tego rodzaju żarówek lepiej jest je włączyć i zostawić niż wyłączać.

Przypomnijmy – tuż po włączeniu pobierają gigantyczną ilość energii, dlatego nie ma sensu wyłączać żarówek energooszczędnych.

Akcja Godzina dla Ziemi to kolejna wtopa ekologów. Pod płaszczykiem dbania o atmosferę i oszczędzania energii, robią ludziom wodę z mózgu. Pamiętaj: jeżeli zależy Ci na oszczędzaniu energii, nie wyłączaj prądu w sobotę o 20.30.

Brak komentarzy: